Jun. 16th, 2007
So....
I decided to make Inari, and got some fried tofu, planned to make sushi rice, and had a goal.
While I was at Harry's, I talked to the fishmonger about sushi-grade tuna, and they told me that they got in fresh fish daily and only a few were ever sushi grade. But, the end cuts of the main muscle mass were perfect. Alas, they didn't have any. And, at $30 a pound....
While we were talking, a cutter got out a large slab of tuna to replentish their tuna steak section. He miscut the last steak, leaving trailing bits. Those good sushi bits. They weren't cut well, but weren't cut into a steak.
The fishmonger offered to sell them to me, and since that was what I needed to make tuna nigiri (maguro), I agreed.
Half a pound of soft nice tuna. Oh, sure, I'd have to work to cut it into pretty pieces, but it was still a half pound of premium tuna!
Marked as "Fish Chunks". For $2 a pound.
Yeah, I made 16 pieces of tuna nigiri, plus 5 pieces of sashimi, for $1. For $4 worth of inarizushi no mono, I made another 12 pieces of inari.
So, for $8 total, I had 28 pieces of sushi. Da elf and I ate a bit, and the left over bits are packed in a bento for later.
I decided to make Inari, and got some fried tofu, planned to make sushi rice, and had a goal.
While I was at Harry's, I talked to the fishmonger about sushi-grade tuna, and they told me that they got in fresh fish daily and only a few were ever sushi grade. But, the end cuts of the main muscle mass were perfect. Alas, they didn't have any. And, at $30 a pound....
While we were talking, a cutter got out a large slab of tuna to replentish their tuna steak section. He miscut the last steak, leaving trailing bits. Those good sushi bits. They weren't cut well, but weren't cut into a steak.
The fishmonger offered to sell them to me, and since that was what I needed to make tuna nigiri (maguro), I agreed.
Half a pound of soft nice tuna. Oh, sure, I'd have to work to cut it into pretty pieces, but it was still a half pound of premium tuna!
Marked as "Fish Chunks". For $2 a pound.
Yeah, I made 16 pieces of tuna nigiri, plus 5 pieces of sashimi, for $1. For $4 worth of inarizushi no mono, I made another 12 pieces of inari.
So, for $8 total, I had 28 pieces of sushi. Da elf and I ate a bit, and the left over bits are packed in a bento for later.